ThermoWood<sup>®</sup> – tepelne upravené drevo

ThermoWood® – tepelne upravené drevo.

Odporúčame pre terasové a bazénové rošty, obklady fasád aj pre interiérové aplikácie.

Tepelne upravené drevo z fínskej borovice

Tepelne upravené drevo (ThermoWood) je nový druh materiálu s inovovanou štruktúrou dreva dosiahnutou tepelnou a vlhkostnou úpravou, ktorá pozitívne ovplyvňuje a zlepšuje nielen trvanlivosť, ale aj ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti.

ThermoWood® sa vyrába z reziva bežných drevín v špeciálnych sušiacich komorách pri vysokých teplotách. Upravené drevo možno použiť v interiéri aj exteriéri, napr. na vonkajšie obklady fasád, podlahy, stropy, záhradný nábytok, protihlukové bariéry, prvky sáun, na ploty a ohradenia, na terasy, detské ihriská apod.

Podľa druhu dreva, dĺžky a intenzity ošetrenia dochádza vplyvom tepelného spracovania dreva k viac alebo menej výrazným zmenám farby; termodrevo získava až tmavo hnedý odtieň pripomínajúci tvrdé dreviny; výsledná intenzita odtieňa záleží na teplote, ktorou sa pôsobí na drevo.

Počas tepelnej úpravy je bunečná štruktúra dreva zmenená tak, že drevo vykazuje väčšiu stabilitu, ako neupravené normálne drevo v rovnakých klimatických podmienkach prostredia. Rozmerové zmeny sú len polovičné. ThermoWood® má lepšie izolačné vlastnosti ako bežné drevo sušené štandardným spôsobom v komorových sušiarňach

Ďalším charakteristickým rysom je odstránenie (vytesnenie) všetkej živice z dreva počas ošetrovacieho procesu. Tak sa ľahšie aplikuje povrchová úprava a nedochádza k prieniku živice na povrch cez náter. V kombinácii so zvýšenou stabilitou a odolnosťou možno vďaka týmto zásahom znížiť nároky na údržbu. Avšak to neznamená, že tepelne spracované drevo je stabilné voči UV žiareniu – k šednutiu materiálu dochádza rovnako ako pri prírodnom dreve.

Tepelné zmeny zvyšujú dobu trvanlivosti na viac ako 30 rokov bez použitia chemickej ochrany.

ThermoWood® je možné montovať aj s použitím skrutiek a spojovacích prvkov vhodnej veľkosti. Otvory majú byť predvŕtané s osadením pre zapustenie hlavy skrutiek do úrovne povrchu. Skrutky s menším počtom závitov poskytujú optimálnu pevnosť spoja. Samorezné skrutky môžu byť použité bez predvŕtania. Pri aplikácii materiálu vo vlhkom prostredí je nutné použiť spojovacie kovanie s antikoróznou úpravou. Pri zatĺkaní spojovacích prvkov sa odporúča vyvarovať sa úderu kladivom do materiálu.

 


ThermoWood® - tepelne upravené drevo - ako vzniká ThermoWood®

 


ÚvodÚvod

Košík  

(prázdný)